Kdo by neměl rád trochu té byrokracie? 🙂 Jedním z nejnovějších přírůstků do reportingů a vykazování je Zpráva o udržitelnosti. O co se jedná?
Zpráva o udržitelnosti je taková vlastně environmentální příloha a je v některých případech součástí Výroční zprávy firmy (v rámci nového zákona o účetnictví již bude součástí zpráv, které budou nahrazovat dnes aktuální zprávu výroční), která poskytuje informace o vlivu subjektu na životní prostředí. Patří do oblasti tzv. nefinančního reportingu. Obsahuje data o spotřebě energií, emisích skleníkových plynů, nakládání s odpady, vodním hospodářství a dalších environmentálních ukazatelích. Jejím cílem je transparentně informovat o tom, jak firma přispívá k ochraně životního prostředí a udržitelnosti.
Kdo má povinnost zpracovat zprávu o udržitelnosti?
Od roku 2024 mají tuto povinnost velké podniky, subjekty veřejného zájmu a společnosti kótované na burze, které mají více než 500 zaměstnanců a roční obrat přesahující 1 miliardu korun. Tato povinnost vychází z evropské směrnice o nefinančním reportování (CSRD), která rozšiřuje požadavky na reportování environmentálních, sociálních a správních (ESG) ukazatelů.
A jaké firmy budou mít tuto povinnost v budoucnu?
Od roku 2026 budou muset zprávu o udržitelnosti zahrnout do svých zpráv všechny firmy s více než 250 zaměstnanci, ročním obratem nad 40 milionů eur nebo bilanční sumou nad 20 milionů eur. (ale jsou mezi tím volby, tak uvidíme)
Jaké jsou další kroky?
Firmy by měly začít s přípravami na zavedení Zprávy o udržitelnosti co nejdříve. To zahrnuje sběr relevantních dat, nastavení interních procesů pro jejich sledování a vyhodnocení a přípravu na audit těchto informací. Důležitou roli hraje také školení zaměstnanců a zapojení všech relevantních oddělení do procesu reportování. Proč sbírat data již teď – tak nezbytnou součástí je tzv. porovnávací období, tj. předchozí období ☹ . A jestli jste v tom zmateni vězte, že nový zákon o účetnictví, který je stále v jednání podmínky opět mění.