Dárky nenosí vždy jen Ježíšek. I zaměstnavatelé mají občas takové nápady . Jak je to ale u dárků a motivačních programů směrem k zaměstnancům? Víte, co vám umožní motivovat zaměstnance i jinou formou, než je plat, a neodvádět z toho daně a pojištění –  je to Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP). 

FKSP je peněžní fond určený k financování kulturních a sociálních aktivit zaměstnanců a jejich rodin. Tento fond je povinně tvořen státními organizacemi, příspěvkovými organizacemi a státními podniky, ale samozřejmě je možnost tvořit fond i soukromými subjekty. Hlavním cílem FKSP je zajistit základní kulturní a sociální potřeby zaměstnanců prostřednictvím různých benefitů a sociálních programů.

Jaké zaměstnanecké benefity lze nabídnout ze zisku prostřednictvím FKSP?

  • kultura a rekreace: Příspěvky na kulturní a sportovní akce, rekreační pobyty, vstupenky do divadel, kin a dalších kulturních institucí.
  • vzdělávání: Příspěvky na odborné kurzy, školení, jazykové kurzy a další formy vzdělávání.
  • zdraví: Příspěvky na zdravotní péči, rehabilitaci, sportovní aktivity a wellness programy.
  • sociální pomoc: Příspěvky na sociální služby, pomoc v tíživých životních situacích, podpora při narození dítěte nebo při péči o nemocné rodinné příslušníky.
  • dary: Příspěvky na nákup dárků při významných životních událostech zaměstnanců, jako jsou svatby, narození dětí nebo odchod do důchodu.

Jaká je výše takto poskytnutých benefitů, která nepodléhá dani?

Od roku 2024 byla výše výrazně zkrácena, a převážná většina benefitů spadá pod roční strop ve výši poloviny průměrné mzdy za zdaňovací období – v roce 2024 tedy 21983,50 Kč. Vše nad tuto částku tedy již podléhá běžným odvodům jako mzda.

Jak se na to firma musí připravit?

  • Tvorba fondu: FKSP se tvoří základním přídělem ze zisku ve výši 1 % z ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy a náhrady platů, případně na mzdy a náhrady mzdy. Organizace musí pravidelně přispívat do tohoto fondu a sledovat jeho čerpání​​
  • Interní směrnice: Organizace musí mít interní směrnici, která definuje pravidla pro tvorbu a čerpání FKSP. Směrnice by měla obsahovat informace o tom, kdo má na benefity nárok, jakým způsobem se budou prostředky čerpat a jaké konkrétní benefity mohou zaměstnanci získat.


Díky FSKP může zaměstnavatel podpořit pozitivní pracovní prostředí a loajalitu zaměstnanců. Navíc poskytování těchto benefitů prostřednictvím FKSP je daňově výhodné jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance, protože opravdu není mnoho benefitů, které jsou osvobozeny od daně z příjmů.

Nezapomínejme, že zákon se na ostatní “dárky” zaměstnancům typu stavebnice pro děti apod. dívá jako na běžnou součást jejich platu, jen ve formě naturálního plnění – takže buď splnit podmínky výše, nebo dodanit vč. soczdrav pojištění… 

Chcete vědět co spadá do které kategorie? Napište nám!