Emoce okolo snížení nároku na odpočet DPH ustaly, pojďme si zopakovat aktuální normy v oblasti odpočtu DPH nejen u pořízení,  ale i u provozování vozidla. 

Nárok na odpočet DPH z osobních aut je od roku 2024 limitován částkou 420 tisíc Kč, což znamená, že je možné uplatnit nárok na odpočet DPH pouze z prvních 2 milionů Kč ceny vozidla. 

Toto omezení se nevztahuje na nákladní vozidla, autobusy, traktory a další vozidla, která nemají označení M1 v technickém průkazu, na sanitní a pohřební vozidla, vozidla taxislužby, vozidla pořizovaná jako zboží a některá další specifická vozidla.

420 tisíc Kč ale není jediný limit, který byste měli reflektovat – tato částka platí pouze při 100% využívání vozu pro firemní účely. V případě, že je vozidlo používáno i k účelům soukromým, a nejste tedy schopni prokázat nárok na plný odpočet DPH, jen nutno provést další krácení odpočtu – a to v hodnotě předpokládaného poměru služební/soukromé jízdy a to již při jeho pořízení.

A co když začnete využívat vozidlo k soukromým vozidlům až v průběhu let? Zákon udává pětiletý časový test pro  úpravy odpočtu DPH u vozidel, takže v případě, že druhým rokem provozu začnete používat vozidlo i pro své soukromé účely, pak jste povinni v druhém roce dorovnat výši nárokované daně.  

Výpočet úpravy odpočtu daně je celkem logický – daň (původní částka) * / 5 (let časového testu) * % (využití pro soukromé účely).

Úprava odpočtu se provádí vždy za období prosinec příslušného kalendářního roku, a pozor – platí to i obráceně – jestliže jste vozidlo identifikovali k soukromým účelům nepřiměřeně vysokým procentem, nebo vozidlo k soukromým účelům již nevyužíváte, máte v rámci časového testu stejným mechanismem na kladnou úpravu odpočtu, kdy si můžete nárokovat DPH zpět.

Nutno podotknout, že  krácení odpočtu je věcí povinnou, a nárok na odpočet samozřejmě dobrovolnou 🙂 – a jeho úprava se provádí vždy, kdy jste se od předpokladu odchýlili o více ne 10%.

Na závěr připomínám, že při použití paušálních výdajů na provoz auta sice není nutné vést knihy jízd, ale při nárokování DPH tato povinnost zůstává …