Vzhledem k datu již možná máte zpracované daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2024, a je dost možné, že vám s předpokládaným hospodářským výsledkem zamával přepočet kurzových rozdílů k rozvahovému dni.
Je tedy dobré si připomenout, že od roku 2024 je zde možnost, jak se zdanění nerealizovaných kurzových rozdílů zbavit. Bohužel, vaše rozhodnutí musíte podpořit oznámením správci daně, které je datováno do 3 měsíců od prvního dne rozhodného zdaňovacího období – letos je termín pro poplatníky účtujícím v rámci kalendářního roku , a chtěli by onu změnu režimu již pro rok 2025 – 2.4.2024.
Podmínky pro využití této možnosti stanovuje §23i a 23j zákona o daních z příjmů, nicméně ve zkratce – při režimu vylučování nerealizovaných kurzových rozdílů, jak název napovídá, účtujeme pouze o těch realizovaných – tj. při vzniku – např. pohledávky či závazku, a dál při jeho zániku.
Důvodem pro vznik této možnosti je krom jiného i fakt, že nerealizované kurzové rozdíly mohou výrazně, a především nepředvídatelné ovlivňovat výsledek hospodaření, a tím i vzniklou daňovou povinnost. V případě, že by vývoj kurzu v rámci cizí měny byl setrvalý, bylo by pro věrnější zobrazení hospodářského výsledku vhodné reagovat přepočtem, a průběžně tak aktualizovat hodnotu aktiv/pasiv – toto se ale v reálném životě nenastává, a tak je přepočet většinou překvapením, zvlášť u společností, které podnikají s výrazným zastoupením cizí měny, a nevyužívají cizí měnu jako funkční měnu, tedy měnu, ve které účtují. Ve zkratce tedy kurzový rozdíl vstupuje do daňového základu až tehdy, kdy dojde k jeho realizaci.
Důsledky této změny v praxi
- Promítnutí do daňového přiznání: Firmy už nebudou muset přiznávat nerealizované kurzové rozdíly v daňovém přiznání, což na jednu stranu přináší úlevu v podobě neočekávané výše daně, nutno ale zohlednit rozdíl mezi účetním pohledem a přepočtem kurzů a jeho daňovou hodnotou v rámci odložené daně.
- Větší předvídatelnost pro podniky: Podniky budou mít jasnější pravidla pro zdanění cizoměnových transakcí a nebudou muset reagovat na každý pohyb kurzu, což zjednoduší plánování a predikci finančních výsledků.
- Zvýšená administrativa při sledování účetní/daňové hodnoty – tedy i zvýšení nákladů na zavedení a sledování dopadů
- Možné dopady na měnové zajištění: Pro podniky, které se aktivně zajišťují proti měnovému riziku, může tato změna znamenat, že už nebudou muset zohledňovat nerealizované kurzové rozdíly ve své daňové povinnosti, což by mohlo ovlivnit jejich rozhodování o zajištění.
- Při výstupu z režimu je třeba dodanit kompletní rozdíly z přecenění, které byly z daně vyjmuty – plus v režimu je nutno setrvat minimálně 3 zdaňovací období
Jak je to za vás – dobrý krok, nebo zvýšení administrativy v rámci evidence kurzových rozdílů je natolik složitá, že je pro vás tato možnost naprostou utopií?
Potřebujete poradit? Dejte nám vědět – rádi vám pomůžeme ZDE.